HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Pink Floyd - The Endless River

Cover awArts 2019


Pink Floyd:
The Endless River

Stanisław Gruszczyński, 12.11.2014

Pink Floyd - The Endless River


Columbia, 2014

Projekt: Ahmed Emad Eldin
Produkcja: Stylorouge
Dyrektor kreatywny: Aubrey Powell

youtube.com/watch?v=Ezc4HdLGxg4

https://www.behance.net/aee

Pin it!

O, jak pięknie! Rozpięta biała koszula powiewa na plecach młodego gondoliera. Wprawdzie stoi on na pokładzie zwykłej łódki wiosłowej, ale niezrażony macha jednym wiosłem nie wkładając go nawet do dulki, podczas gdy drugie odpoczywa sobie na dnie kadłuba. Dziób rozcina chmury kierując łódź ku zachodzącemu słońcu... W tak cudownej scenerii nie wypada narzekać na technikę wioślarską.

Chłopak wykonuje powolny obrót, by opromienić nas urodą godną Pamiętnika Wampirów. Po chwili kamera przenosi się na umięśniony tors. Podniebny gondolier jest dumny ze swojego ciała, więc spodnie obsunął na tyle nisko, by było jasne, że nie nosi bielizny i depiluje sobie łoniaki.

Czy ta estetyka skierowana jest do Ciebie? Możesz uważać, że nie, ale lepiej postaraj się do tych obrazów przywyknąć - jest naprawdę wysoce prawdopodobne, że przystojnego wioślarza spotkasz pod swoją choinką. Oto nowe-stare Pink Floyd.

Na 30 albumów Pink Floyd, wliczając składanki i koncertówki, Thorgerson nie był odpowiedzialny jedynie za trzy okładki - debiut oraz The WallThe Final Cut. Że tym razem byłoby o to trudno (artysta zmarł w zeszłym roku), rolę dyrektora kreatywnego zespół powierzył drugiemu członkowi duetu Hipgnosis - Aubrey Powellowi.

Powell ostantnimi czasy grafiką się raczej nie zajmuje, ale jak każdy porządny grafik marnuje spędza czas "poszukując inspiracji" na Behance i podobnych serwisach. To właśnie na Behance trafił na prace 18-letniego Egipcjanina Ahmeda Emada Eldina. Prawdopodobnie jego uwagę przykuł poniższy obrazek:

Pink Floyd - The Endless River original image

Jak widać, gondolier w pierwszym wcieleniu (karzeł?) zamiast wiosłować, niezgrabnie balansował na brzegu łodzi, planując rzucić się w przepaść. Jak tłumaczy młody artysta w arcyciekawym wywiadzie dla Vice: "obraz ten przyszedł do mnie po przemyśleniach nad tym, jak zbiegają się życie, natura i to co poza światem - to co wznosi nas ku nowym limitom". Aha.

Powell uznał, że znalazł styl wpasowujący się w estetykę PF i wystosował do Eldina maila. Egipcjanin z radością przyjął zlecnie (kto by nie przyjął?) i stworzył obrazek podobny, ale bardziej adekwatny do płyty. Ot cała historia. Łódka ma być prawdopodobnie nawiązaniem do motywu z High Hopes, z tą różnicą, że Thorgerson wiedział, jak wygląda gondola.

Projekt wydań został stworzony przez znane studio graficzne Stylorouge. Trzeba uczciwie przyznać, że jakość i forma wydania znacznie przewyższają samą okładkę.

Rzecz jasna okładka nie została przyjęta specjalnie dobrze. Na szczęście kontestacja to dobry punkt wyjścia, by powstała prawdziwa sztuka:

Pink Floyd - The Endless River fanmade Pink Floyd - The Endless River fanmade Pink Floyd - The Endless River fanmade

Zazwyczaj nie opisuję tu rzeczy słabych, ale ten album trudno przeskoczyć - dyskografia Pink Floyd zawsze miała szczególne miejsce na tym serwisie, a wg zapowiedzi Gilmoura The Endless River to koda kod; łabędzi śpiew.

Płyta ma z góry zapewnione miejsce w historii rocka. Szkoda tylko, że w rozdziale pt. "niepotrzebne płyty z kiczowatą okładką".

Źródła:

Pin it!

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę