HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > biografie twórców > Marek Karewicz

Cover awArts 2019


Marek Karewicz

dodał Stanisław Gruszczyński, 17 I 2011

ur. 1938

Świat polskich okładek też ma swoje legendy, bez wątpienia jedną z nich jest urodzony w Warszawie Marek Karewicz - fotograf, dziennikarz, popularyzator jazzu. Twórca przeszło 2000 (2145 - stan na 30.08.2010) okładek (głównie dla Jazzowych serii Muzy), fotograf największych gwiazd świata muzycznego.

W młodości pracował jako operator filmowy, próbował też swoich sił jako basista i trębacz. Z kariery muzycznej zrezygnował za namową Leopolda Tyrmada, który porównawszy jego zdjęcia i muzykę zasugerował mu zajęcie się fotografią. Przez lata stał się jednym z najbardziej uznanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie fotografów muzycznych - udokumentował ostatnią trasę Milesa Davisa, zaufali mu Duke Ellington, Ella Fitzgerald czy (niewidomy, więc zaufać mógł samej sławie Karewicza, nie jego zdjęciom) Ray Charles. Przez wiele lat fotografował Tadeusza Nalepę, dla grupy Breakout stworzył okładkę do "Bluesa" (określaną w wielu tekstach jako najlepsza okładka 50-lecia, ale skąd się wziął ten chlubny tytuł - nie wytropiłem).

Działa w Związku Polskich Artystów Fotografików, został odznaczony honorowym tytułem przez Fédération Internationale de l'Art Photographique.

Źródła:

Komentarze
Elżbieta: Kocham Pana Marka - ma w sobie tyle męskiego uroku, subtelności,a jednocześnie poczucia humoru. Ze wzruszeniem oglądałam wczorajsze Fryderyki. Marku - nie poddawaj się.Byłeś i jesteś wielki Elżbieta

Tadeusz: Z całym szacunkiem dla dorobku Mistrza, ale liczba 2145 okładek jest po prostu lipą. Seria Polish Jazz liczy 76 płyt,płyty jazzowe poza serią PJ nie było więcej jak 50. Były okładki dla wielu zespołów rockowych - niech będzie, że Marek zrobił ich 75, okładki piosenkarzy, których nie było więcej jak 50 no i jeszcze "czwórki" i single i tu też dajmy liczbę zawyżoną 50. Razem wychodzi 301. Wpis, że Marek Karewicz jest autorem około czy nawet ponad 300 okładek, byłby uczciwy i w niczym nie umniejszającym dorobku Marka.

SG: Informacja była bodajże za Przekrojem, nie mam już tego numeru. Na Dzikich Świętych wspominają o 1500 okładek. Karewicz miał praktycznie monopol na fotografię płytową i lwia część polskiej fonografii to jego okładki.

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę