HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Pink Floyd - Dark Side of the Moon

Cover awArts 2019


Pink Floyd:
Dark Side of the Moon

Stanisław Gruszczyński, 22.3.2012

Pink Floyd - Dark Side of the Moon
Harvest, 1973

Projekt: S. Thorgerson (Hipgnosis)
Ilustracja: G. Hardie

Pin it!

EMI nie było zadowolone z prac Hipgnosis do poprzednich albumów Pink Floyd, oczekując że na okładce znajdzie się chociaż tytuł i nazwa zespołu. Graficy zaprzyjaźnieni z Flojdami (i przezeń zatrudnieni) mogli jednak pozwolić sobie na zignorowanie tych uwag przy tworzeniu kolejnego projektu. Powstała skromna ilustracja, która miała zostać ikoną rocka.

Wybór

Podczas wstępnych rozmów o okładce padła prośba, która zbiła Thorgersona z tropu - żeby zrezygnować ze zdjęcia. "Ale to jest właśnie to, co robię - zdjęcia. Nie robię grafik" odpowiedział Wrightowi. Hipgnosis podchwyciło jednak pomysł i okładka powstała we współpracy z zewnętrznym grafikiem - Georgem Hardie. Powstało 7 projektów, nie wiadomo już dokładnie, co przedstawiały. Z pewnością jeden z nich oparty był o wizerunek pomalowanego na srebrno surfera. Zespół jednogłośnie i bez zastanawiania się zagłosował nad pryzmatem. Nie zdążyło paść nawet słowo uzasadnienia ilustracji.

Idea

Thorgerson wyprowadził pomysł ze zwykłego trójkąta, który miał odzwierciedlać wielkie myśli, ambicje i szaleństwa (ikona boga, kształt piramidy, zwrot ku górze itp). W najprostszej możliwej formie zawarł tematykę tekstów. Trójkąt przekształcił w pryzmat rozbijający wiązkę światła na tęczę, co miało symbolizować czystość dźwięku i kompozycji. Nawiązywało też do prawdziwych efektów świetlnych stosowanych na koncertach Pink Floyd.

Wykonanie

Wstępną ilustrację Hardie wykonał ręcznie. Cała modyfikacja standardowego przedstawienia pryzmatu w podręcznikach fizyki polegała na zastosowaniu czarnego tła kontrastującego ze światłem. Ze zwyczajowych 7 kolorów tęczy dla lepszej kompozycji Hardie wykluczył indygo (zbyt podobne do fioletu). Do drukarni poszedł obrys wykonany w negatywie, po czym maszynowo nanoszono jednolity kolor w wyznaczone pola - ilustracja była tak prosta i schematyczna, jak tylko się dało. Jej siła nie płynęła ani z odkrywczego projektu, ani ciekawego wykonania. O miejscu tej okładki w historii zadecydowało idealne dopasowanie do muzyki.

Reedycje

W późniejszych edycjach wykorzystano zdjęcie przedstawiające prawdziwy pryzmat (20th Anniversary Edition) oraz witraż (30th Anniversary Edition). Wydaje mi się, że "udoskonalanie" projektu, którego siła tkwi w prostocie, nie było potrzebne i nie bardzo rozumiem, czemu Thorgerson zdecydował się na taki zabieg.

Pink Floyd: Dark Side of the Moon

Alex Steinweiss jak zwykle pierwszy

Podobny pomysł wykorzystał Steinweiss w 1942 roku projektując okładkę do koncertu fortepianowego nr 5 Beethovena. Nie tylko rozszczepił światło na czarnym tle - wykluczył również tradycyjny siódmy kolor tęczy. Jednak mało prawdopodobne, by twórcy Ciemnej Strony inspirowali się wcześniejszą o 30 lat okładką do muzyki klasycznej. Podobieństwo jest raczej kolejnym świadectwem geniuszu Steinweissa, a przy okazji - pokrewnego myślenia u Thorgersona i Hardiego.

Pink Floyd: Dark Side of the Moon vs. Alex Steinweiss' Bethoveens Emperor

Źródła:

Pin it!

Komentarze

Imarock: Wersja rosyjską miała na okładce w kółeczku nazwę grupy i tytuł płyty.

Pato: Uwielbiam tę stronę. Kiedy nie mam interesującej mnie książki pod ręką, często tu zaglądam. Nawet nie wiem, ile już razy byłam tutaj gościem. Mam nadzieję, że strona będzie istnieć do końca świata i jeden dzień dłużej - tak jak i dobra muzyka. Pozdr!

kot: jezeli pisze sie o okladce to pisze sie wszystko jedno wydanie tej okladki jest bez stickera drugie wydanie okladki ma sticker majac nazwe zespolu i tytul plyty wiec gdzie informacja ktore wydanie okladki bylo pierwsze

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę