HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Cover Awarts 2013 - Forin

Cover awArts 2019


Cover Awarts 2013:
Forin

Forin, 28.12.2013

Cover Awarts 2013 - Forin


Cover Awarts, 2013

Projekt: Siriusmo
Teledysk: Pfadfinderei & Siriusmo

youtube.com/watch?v=I1gewNVv1UY

forin1.com

Pin it!

Grzegorz „Forin” Piwnicki – artysta grafik, mieszkający i pracujący w Warszawie. Eksperymentuje z różnymi mediami. Tworzy instalacje, projekty społeczne. Zajmuje się czynnie graffiti pod pseudonimem Forin od 1996 roku. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Ma na swoim koncie ponad 90 okładek albumów muzycznych, prace publikowane w Polsce i za granicą oraz liczne projekty niezależne. Współtworzy warszawskie studio graficzne Projektowanie.Org

Na okładki patrzę w specyficzny sposób. Traktuję je jak małą formę graficzną. Nie oceniam ich po froncie, to dla mnie jakby oceniać płytę po przesłuchaniu jednego singla. Przecież album to nie pogrążona w chaosie galaktyka rozsypanych plików mp3 – to pewna konsekwencja, to pomysł na całość, na historię muzyczną w nich zawartą. Słuchając jedynie singli nie da się poznać całej koncepcji albumu, podobnie jest dla mnie z okładkami.

Okładka to dla mnie przemyślany szereg działań graficznych jak i koncepcyjnych. To nie tylko front, ale to co jest w środku, to jak grafika koresponduje z muzyką na krążku i często, czy jest spójna wizerunkowo z wcześniejszymi działaniami reklamowymi, czy identyfikacją wizualną artysty.

Ważna też jest odpowiedzialność, bo nie trudno jest zrobić dobry front, który się sprawdzi, gdy płyta ma nakład np. 500 sztuk. O wiele trudniej jest zrobić dobry front, który ma trafić do o wiele szerszej publiczności. Front do albumu, który rozchodzi się w nakładzie np. parudziesięciu/paruset tysięcy egzemplarzy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, oba te przypadki rządzą się zupełnie innymi prawami, choćby prawami sprzedaży. Wiadomo, gust masowy jest inny od gustu małej grupy ludzi.

Sęk w tym, aby zrobić coś dobrego, spróbować edukować stylistycznie a jednocześnie trafić do jak najszerszego grona słuchaczy naszym pomysłem. Bo w dzisiejszych czasach okładka nie pełni już tylko roli opakowania, jest przede wszystkim pierwszym łącznikiem pomiędzy kupującym a produktem jakim jest płyta. Jest także czymś o wiele ważniejszym, jest jedyną rzeczą, która odróżnia bezpłciowy zbiór mp3, który możemy ściągnąć jednym przyciskiem z internetu od czegoś co zespala wszystko w całość nadając płycie innego, materialnego wymiaru. Wymiaru, który może jedynie pomóc w sprzedaży płyty, niż w tym przeszkodzić (do czego przyczynia się właśnie digitalizacja). Opakowania nie ściągniemy za darmo z internetu.

Dlatego postanowiłem wybrać okładkę albumu niemieckiego trio Moderat pt. II, doceniając całość, a nie tylko sam front – wieloletnią konsekwencję – od logotypu, poprzez okładki singli, teledyski, kończąc właśnie na okładce albumu LP.

Logotyp:

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Logo

Okładki singli:

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Bad Kingdom

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Last Time

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Gita

Regular cd:

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Regular CD

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Regular CD

Deluxe cd:

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Deluxe CD

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Deluxe CD

Cover Avarts 2013 - Forin: Moderat II. Deluxe CD

Teledysk:

Pin it!

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę