HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Queen - Queen II

Cover awArts 2019


Queen:
Queen II

Stanisław Gruszczyński, 15.11.2012

Queen - Queen II
EMI, 1974

Projekt i zdjęcia: Mick Rock

Pin it!

W ramach kontynuacji wątku "niech cały świat zobaczy, jak pięknie korzystam z nożyczek" dziś sięgamy po klasyka sprzed czterech dekad. Scenka znana jest głównie z przełomowego teledysku do Bohemian Rhapsody, co może być trochę mylące, bo słynny kawałek pochodzi z albumu wydanego rok później.

Glam look i Marlena

Pierwsza płyta Queen nie była hitem. Zespół po części obwiniał za to słabe materiały promocyjne i przy drugim krążku postanowił zaangażować do sesji profesjonalistę. Wybór padł na topowego fotografa muzycznego świata, Micka Rocka. Freddiemu podobały się jego ostatnie sesje dla Bowiego czy Reeda i sam chciał złapać taki tró trendy glam look. Zadaniem fotografa było wykonanie sesji zespołu na potrzeby bieżących materiałów promocyjnych ale także na zaś - na planowaną płytę.

Rockowi całkiem niedawno wpadła w ręce fotografia Marleny Dietrich z planu filmu Shanghai Express i planował stworzyć coś na jej wzór. Nie żeby był jakimś fanem aktorki, czy chciał złożyć jej hołd tym zdjęciem - liczył się efekt wizualny. Zespół szybko załapał pomysł, mimo że w cieniu to całe "glam" mogło się trochę zgubić.

Queen: Queen II - Marlene Dietrich

Z drugiej strony

Że dawnymi czasy płyta miała dwie strony, to i albumy dało się dzielić na pół. Queen II to tak właściwie dwie niezależne EP-ki. Side A i Side B różnią się autorami utworów, klimatem i tematyką. Oprawa również miała to odzwierciedlać. Na jej potrzeby przygotowano dwie sesje zdjęciowe - białą oraz czarną. Obie miały szansę zostać umieszczone na froncie. Wyboru dokonano drogą głosowania - Brian, Roger i John stawiali na białą, a Freddie i Mick Rock na czarną. Tak więc w imię demokracji przeszła czarna (z wyjątkiem Wenezueli, gdzie z nieznanych przyczyn wyemitowano album białym do przodu).

Queen: Queen II - white side

Wersje

Album miał pecha do fatalnej jakości reprodukcji. Większość była jakości nie lepszej od tej z głównej ilustracji dzisiejszego wpisu. To, że pierwotna sesja nie była tak makabrycznie przekontrastowana dane było zobaczyć słuchaczom dopiero przy okazji ostatniej reedycji albumu.

Queen: Queen II - remaster

Źródła:

Pin it!

Okładki Queen

Wybierz okładkę, aby poznać jej historię:

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę