HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Pink Floyd - The Wall

Cover awArts 2019


Pink Floyd:
The Wall

Stanisław Gruszczyński, 23.11.2011

Pink Floyd - The Wall
Harvest, 1979

Projekt: Gerard Scarfe, Roger Waters
Ilustracje: Gerard Scarfe

Pin it!

Obawiam się, że z połowa fanów Pink Floyd nie rozpoznałaby albumu, gdybym użył oryginalnej okładki. Zmniejszona do 10.000 pikseli zaczęłaby niebezpiecznie przypominać Biały Album, co zmyliłoby z kolei drugą połowę. Główny obrazek jest więc lekko przekłamany. Właściwa ilustracja powinna wyglądać tak:

Pink Floyd: The Wall

Tekst "Pink Floyd The Wall" pojawił się na albumie dopiero w którymś wydaniu, pierwotnie napis zamiszczano tylko na naklejce, która miała pomóc rozpoznać płytę w sklepach. Liternictwo jest to samo co na CD, tylko z bonusowymi kleksami:

Pink Floyd: The Wall

Pisać o okładce The Wall trudno. Równie dobrze można by się rozwodzić nad opakowaniem wspomnianego Białego Albumu ("Okładka zaprojektowana została przez Richarda Hamiltona i przedstawia białą kartkę papieru" - wiki). Dlatego krążyć będę głównie dookoła, nie skupiając się specjalnie na samej ilustracji.

Geneza

Gerald Scarfe jest przede wszystkim gazetowym ilustratorem satyrycznym, pracował m. in. dla New Yorkera i Sunday Timesa. Od czasu do czasu brał się też za animację. W 1973 r. na zlecenie BBC stworzył 20-minutowy psychedeliczny (wiem, że pisze się to słowo przez "o", ale to bez sensu) film przedstawiający bohaterów amerykańskiej popkultury. Podczas emisji filmu w TV przed ekranami siedziało dwóch członków Pink Floyd - Nick Mason i Roger Waters. Film zrobił na nich wrażenie i zaproponowali rysownikowi współpracę. Niektóre motywy pochodzące ze wspomnianej animacji pojawiły się też w pracach wykonanych już dla zespołu.




Głównym grafikiem PF był w tych latach Storm Thorgerson z Hipgnosis, ale Scarfe stworzył kilka ilustracji i komiks promujący The Dark Side of the Moon. Pierwsze animacje miał nakręcić przy okazji trasy In The Flash (1977) towarzyszącej płycie Wish You Were Here. Początkowo wzbraniał się, wszak zrobienie animacji to masa roboty, ale w końcu zaanimował klip (a raczej wizualizację) do piosenki Welcome to the Machine. Sprawia wrażenie zrealizowanego do połowy, a następnie rozciągniętego do czasu piosenki (i prawdopodobnie tak właśnie było).




Niedługo później wydana została płyta Animals, przy której Scarfe nie pracował. Był to ostatni projekt Hipgnosis dla Pink Floyd. Parę prac dla zespołu członkowie Hipgnosis zamieścili w albumie swojej twórczości, co zdenerwowało Watersa i zerwał z nimi współpracę. Stworzeniem nowej okładki, oprawą sceniczną i wszystkim pozostałym miał zająć się Scarfe. Okazało się to być sporym przedsięwzięciem - wszak mowa o The Wall, najbardziej bombastycznym projekcie w historii muzyki.

Tu już na temat

Waters dał artyście wolną rękę ("when we employ an artist, we employ him for what he does, not for what we would like to make him do") i nie ingerował w ogóle w proces tworzenia ilustracji (chociaż niedługo później, gdy Alan Parker chciał wprowadzać własne pomysły w filmowej wersji The Wall, ta zasada przestała obowiązywać). Scarfe rozpoczął prace we Francji, gdzie nagrywany był album, a zakończył w Londynie.

Z wierzchu okładka nie wydaje się być specjalnie czasochłonna. Na pewno nie na tyle, by nie dało się jej ukończyć podczas pobytu na terenie jednego kraju. Po otwarciu można przekonać się, że pracy było jednak sporo. Wnętrze przedstawia namalowaną akwarelami scenę procesu Pinka z The Trial, w miejscu brakujących cegieł dostrzec można też parę ilustracji do innych piosenek. Prosta, schematyczna forma muru, która wydaje się być namalowana od linijki przez pierwszego z brzegu kogo-bądź posiadającego ten przyrząd, okazuje się fragmentem bardzo szczegółowego, dopracowanego obrazu (wyjątkowo można powiększyć):

Pink Floyd: The Wall - Inner Sleeve

Postacie świadków procesu - matki, żony i nauczyciela wykonane zostały osobno i doklejone w postprodukcji. Są bliższe "standardowej" stylistyce ilustratora, namalowane energicznymi pociągnięciami, a takie mają to do siebie, że czasami nie wychodzą. Chyba trudno było ryzykować malowanie całej reszty od nowa ze względu na jedną źle poprowadzoną linię.

Przy wszystkich bohaterach procesu - sędzim (wielkiej dupie), świadkach i oskarżycielu (maszereującym po dolnej krawędzi okładki) Pink jest ledwo dostrzegalny. Jego rozmiar symbolizuje bezsilność wobec całego aparatu, ale też pustkę i osamotnienie. Chociaż jest tylko drobnym punktem kompozycja kieruje wzrok na niego - osacza go światło reflektorów i ku niemu kierują się wszystkie spojrzenia.

Jednym z motywów pojawiających się w oprawie do The Wall jest armia maszerujących młotów. Scarfe wybrał je jako symbol aparatu przemocy i nacisku, w filmie dwa skrzyżowane młoty pojawiły się też na quasi-nazistowskich mundurach. Artysta obawiał się potem, że mogą zostać przyjęte jako symbol przez prawdziwych neo-faszystów i twierdził, że wykorzystanie faszystowskiej metaforyki w filmie było błędem.

Od grafiki do słowa

W prawej dolnej części obrazu znajdują się Creditsy (jak to nazwać po polsku?). Można z nich odczytać napięcia towarzyszące zespołowi podczas nagrywania płyty. W pierwszym wydaniu (napisy ustalał Waters) nawet nie wspomniano o Masonie i Wright'cie, który z resztą wkrótce potem miał być wyrzucony z zespołu. Przy drugiej edycji wprawdzie to Faux Pas starano się zatuszować, ale nowe napisy nie pozostawiały żadnych wątpliwości, kto był Spiritus Movens albumu. Przy okazji, żeby Gilmour nie stał najwyżej w liście producentów, uporządkowano trójkę alfabetycznie. Napisy pochodzące z drugiego wydania można rozpoznać po ekspresyjnym stylu pisma.

Znajdź pięć różnic:

Pink Floyd: The Wall - Credits First Edition

Pink Floyd: The Wall - Credits Second Edition

W oryginalnym albumie zawarte były jeszcze cztery ilustracje na płytach winylowych przedstawiające bohaterów piosenek oraz stopniowo (płyta po płycie) rosnącą ścianę. Wszystkie teksty są kaligrafowane przez Scarfe. Odczytać je trudniej, niż recepty, ale wyglądają efketownie. Zwłaszcza "Oooooooooooooooh" (stanowiące 1/3 libretta).

Pink Floyd: The Wall - Goodbye Blue Skye Lyrics

Ciąg dalszy

Mimo ogromnego sukcesu przedsięwzięcia drogi Pink Floyd i Scarfe rozeszły się. Wprawdzie na The Final Cut przygotował szkice okładki, ale ostatecznie Waters zdecydował się na własny projekt. Z RW grafik od czasu do czasu współpracuje do tej pory. O produkcji oprawy The Wall można poczytać w wydanej niedawno, również po polsku, książce "Pink Floyd The Wall. Album - Spektakl - Film", ale że kosztuje tyle co tysiąc kubków herbaty, nie skusiłem się.

Film The Wall zawierający animacje Scarfea i w dużej mierze oparty na jego pomysłach w całości można obejrzeć na You Tube. Po dwóch dekadach artysta miał stworzyć jeszcze jedną animację, która przejdzie do historii... Disneyowskiego Herkulesa.

podziękowania

Przy okazji pragnąłbym pozdrowić mamę, tatę, brata, chomika i Stempla, dzięki któremu album w końcu pojawił się na mojej półce - inaczej nadal bym sądził, że w sprawie oprawy The Wall nie ma o czym gadać.

Źródła:

Pin it!

Komentarze

tiruriru: TL;DR

SG: ale za to ile obrazków...

: pozytywny odzew

SG: dzięki;)

mgregor: Super :-) Uwielbiam Pinków i od godziny siedze i czytam :-) P.S.: świaDków a nie świaTków ;-)

LLingham: Dzięki za ciekawy tekst. Mam wersję winyla z naklejką na okładce- zawsze mnie to intrygowało :)

Osiem zapałek: SSSSSuper napisane, jesteś dobrym człowiekiem.

mark: moje pytanie , proszę mi konkretnie powiedzieć pierwsze sklepowe wydanie The Wall ukazało się bez czy z stickerem ?

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę