HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > biografie twórców > Hipgnosis

Cover awArts 2019


Hipgnosis

dodał Stanisław Gruszczyński, kiedyś

Klasyk gatunku. Brytyjska grupa grafików specjalizująca się w projektowaniu okładek do albumów rockowych. Znana głównie ze współpracy z zespołami takimi jak Pink Floyd, Led Zeppelin, Wishbone Ash, Genesis. Początkowo w skład Hipgnosis wchodzili dwaj przyjaciele ze studiów - Aubrey PowellStorm Thorgerson, później dołączył do nich Peter Christopherson. Thorgerson zajmował się głównie stroną konceptualną, a Powell fotografią. Grupa rozpadła się w 1983 roku, ale Thorgerson wciąż zajmuje się designem okładkowym. Z Powellem nawiązał ponownie kontakt w roku 1998 przy okazji prac nad książką, jednak nie wrócili do wspólnego projektowania.

Powell i Thorgerson nazwę studia zaczerpnęli z graffiti, które pojawiło się pewnej nocy na ich budynku. Jeszcze jako studenci wykonali kilka prac dla EMI (m. in. sesje zdjęciowe zespołu Free), jednak ich kariera rozpoczęła się na dobre w 1973 roku, wraz z sukcesem "The Dark Side of the Moon" Pink Floyd. Okładka przedstawiająca rozszczepienie światła do tej pory zamieszczana jest w czołówce zestawień najlepszych okładek płytowych.

Ze względu na dużą ilość ofert, które napłynęły do artystów po wydaniu tego albumu (m. in. od Black Sabbath, UFO, Genesis) grupa zmuszona była powiększyć skład. W 1974 wstąpił do niej,początkowo jako asystent, Christopherson. Na przestrzeni lat Hipgnosis współpracowali również: George Hardie, Colin Elgie, Richard Evans i Richardem Manning.

Ciekawostką jest, że Hipgnosis nigdy nie ustalało kwot za swoją pracę, pozostawiając to zleceniodawcom, według zasady "zapłać tyle, na ile wyceniasz".

Twórczość grupy oparta była na fotografiach, często przedstawiających sceny związane z warstwą tekstową albumu. Zdjęcia miały opowiadać historię, stąd modele często ustawieni są w teatralnych pozach. Grupa często modyfikowała zdjęcia używając do tego innowacyjnych jak na owe czasy technik retuszu.

Źródła:

Komentarze
opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę