HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > biografie twórców > HR Giger

Cover awArts 2019


HR Giger

dodał Stanisław Gruszczyński, kiedyś

ur. 1940

Urodził się w małej miejscowości Chur w Szwajcarii w rodzinie farmaceutów. Od najmłodszych lat wykazywał nieco ekscentryczne zainteresowania – ubierał się wyłącznie na czarno, pokój zabaw urządził sobie w pomieszczeniu bez okien, fascynował się fantastyką i wszelkimi mrocznymi sprzętami (bronią, ludzkimi kośćmi itp). Podziwiał twórczość Salvadora Dali i Jeana Cocteau.

W 1963 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuki Użytkowej w Zurychu na studiach architektury i projektowania przemysłowego. W 1966 roku miała miejsce w Zurychu pierwsza wystawa jego prac, po której posypały się zamówienia do młodego artysty. W latach siedemdziesiątych zaczął używać airbrusha do swoich prac, uznawany jest za wiodącego artystę tego narzędzia.

W 1979 roku otrzymał Oscara za efekty specjalne do filmu „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Współpracował również przy szkicach do filmu „Diuna”, oraz sam stworzył kilka filmów krótkometrażowych, z których najbardziej znanym jest „Necronomicon”.

Często współpracował też ze światem muzyki – tworzył okładki m.in. dla Celtic Frost, Danzig i Dead Kennedys. Jego prace dla ELP (Brain Salad Surgery, 1973) i Debbie Harry (KooKoo, 1981) uznawane są za jedne z najlepszych okładek wszechczasów. Zaprojektował również stojak na mikrofon dla zespołu Korn i dwa modele gitar Ibanez.

W 1997 roku Giger zakupił twierdzę Chateau St. Germain w Gruyeres w Szwajcarii, w której stworzył muzeum dla swoich prac oraz kolekcji dzieł innych artystów.

Tematyką większości jego dzieł (zazwyczaj monochromatycznych) jest biomechanika – połączenie maszyn i ludzi. Odwołuje się do lęku przed postępem technologicznym, stara się dotrzeć do ukrywanych pokładów ludzkiej podświadomości. Ogólnie jest to mroczny facet, więc i jego twórczość jest mroczna.

Źródła:

Komentarze
opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę