HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > The Beatles - Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band

Cover awArts 2019


The Beatles:
Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band

Stanisław Gruszczyński, kiedyś

The Beatles - Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band
Parlophone, 1967

Dyrekcja artystyczna: R. Fraser
Projekt: P. Blake, J. Haworth
fotografia: M. Cooper

Pin it!

Ponoć ta Okładka The Beatles to najlepsza okładka w historii (np. wg. The Rolling Stone Magazine). Na pewno najbardziej przegadana. Nagromadzenie osób, symboli, ukrytych znaczeń itp. starczyłoby na tuzin zdjęć.

Koncepcji było wiele - Beatlesi mieli stać przed ścianą pokrytą zdjęciami gwiazd, albo obok zegara ułożonego z kwiatów, otoczeni znajomymi. Do realizacji zadania postanowiono zatrudnić "prawdziwego artystę". Peter Blake swój projekt oparł na wcześniejszych pomysłach.

W studiu ustawiono koło 70 naturalnej wielkości zdjęć znanych postaci, podkolorowanych według zaleceń Blake'a. Trudno było ustawić je tak, by wszystkie były widoczne. Część zasłonięta jest przez zespół na finalnym zdjęciu (np. Albert Einstein). Obok prawdziwych Beatlesów stanęło czterech mniej prawdziwych - wypożyczonych z muzeum figur woskowych Madame Tussaud. Dookoła rozstawiono wiele przypadkowych, bądź pozornie przypadkowych przedmiotów - m. in. lalkę w swetrze "Welcome the Rolling Stones", popiersie z ogrodu Lennona (posłużyło Blake'owi za wzór Sierżanata Pieprza).

Okładka jak na ówczesne standardy byłą niezwykle kosztowna - zamiast standardowych 50 funtów wytwórnia musiała zapłacić za materiały i pracę przeszło 3000, z czego zaledwie 200 poszło do kieszeni Blake'a. Za miejsce w historii 3000 funtów (jakieś 200.000 zł na dzisiejsze) nie wydaje się jednak dużą kwotą.

Wokół okładki narosło wiele legend, zwłaszcza miłośnicy teorii spiskowych znajdują w zdjęciu wiele dowodów (często sprzecznych) na śmierć Paula. Cała scena ma symbolizować pogrzeb McCartneya, żółte kwiaty są ułożone w leworęczną gitarę, instrument na którym grał, mogą też być odczytane jako "Paul?". Statuetka ustawiona między literami "L" i "E" stanowi "I" w ukrytym słowie "LIES". A jeśli litery z bębna przetnie się na pół i złoży z lustrzanym odbiciem (sic!), otrzyma się "I One I X He () Die" - umarł jedenastego listopada. Ewentualnie trzy jednyki mogą oznaczać trzech żywych członków zespołu, X - zmarłego. 1000 innych aluzji można znaleźć w internecie, np. tu.The Beatles: Sgt. Peppers Tom

Zainteresowanych listą gości na pogrzebie odsyłam do prawie pełnej listy. O propozycje figur poproszono członków zespołu. Lennon chciał postać razem z Gaudhim, Jezusem i Hitlerem, jendak nie chcąc urazić niczyich uczuć wytwórnia odmówiła. Wg. słów Petera Blake'a figurę Hitlera zrealizowano, tylko została zasłonięta przez inne. Na okładce brak też aktora Leo Gorceya, był na pierwotnym zdjęciu, jednak zażądał zapłaty za umieszczenie jego wizerunku na okładce i został wyretuszowany.

Okładka stała się symbolem popkultury i była wielokrotnie parodiowana, np. przez Franka Zappę, który za Beatlesami nie przepadał.

Mothers of Invention: We Are Only In It For the Money

A przy okazji Sierżant Pieprz był pierwszym w historii rozkładanym albumem.

Źródła:

Pin it!

Komentarze

MiChal: Pierwszym rozkłądanym albumem był Blonde on Blonde Dylana

SG: Wiki mówi, że obaj nie mamy racji: http://en.wikipedia.org/wiki/Gatefold Ella Fitzgerald w 1956

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę