HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Various - AM/PM

Cover awArts 2019


Various:
AM/PM

Kuba Niedziela, 23.11.2016

Various - AM/PM


Oaktopus Records / 5:55 Records, 2016

Projekt: Adam Kołkowski

oaktopus.bandcamp.com/album/am

Pin it!

Pewne rzeczy rysują się ostrzej w świetle dnia. Wśród choćby tylko obrazkowych przykładów widać, że przenośnie dla podstawowych pojęć takich jak czas, światło czy ciemność mnożą się w miriady, ale w najbardziej nawet wymyślnych łatwo dojrzeć znaki tej niewyczerpalnej elementarnej dwoistości. Blask/Cień. Zero/Jeden. Czerń/Biel. Tylko w połowie abstrakcja i przezroczystość i tylko w połowie oczywiste jak dwunasta na zegarku, czy kropka na końcu zdania, czy powietrze do oddychania. Tymczasem początek wrażeń z poznawania Oaktopus Records sprawia, że na sekundę można wstrzymać oddech, by następnie wskoczyć głębiej w monochromatyczny krater naturalnie wykrystalizowanych obrazów, roznieconych lotnym kontrastem – im dalej, tym ciekawiej.

Niektóre rzeczy lepiej rozpoznać w ciemności – choćby dźwięki. Tak już się dzieje, że czujemy iż pewnej muzyki zwyczajnie nie godzi się uwalniać za dnia, jeśli nawet nie jest ona w założeniu nokturnem i nawet wtedy, kiedy granica dla każdego jest inna, to rozróżnienia dokonuje zdecydowana subiektywna kreska. Taka sama kreska – ale czarno na białym lub biało na czarnym - ustanawia graficzny znak. Spomiędzy cienistego kalejdoskopu tekstur Oaktopusa, klarownie wyróżnia się w ten sposób, sporządzona przez Adama Kołkowskiego, okładka dwupłytowej kompilacji AM/PM wydanej wespół z 5:55 Records. Niektórzy pamiętają, że to właśnie o 5:55, pomiędzy dniem i nocą a wszystkim, zwykła budzić się Charlotte Gainsbourg.

Time and rhythm came together as a supercompilation from another dimension: AM/PM. They are both stretchable and bendable here. AM/PM hooks to the part of your consciousness, so together you can fluctuate every bpm index and warp movements of the clock while you dance, meditate or do both.

— www.oaktopusrecords.com

Various - AM/PM (Oaktopus)
Various - AM/PM (Oaktopus)
Various - AM/PM (Oaktopus)

Prostota tych dwoistości mieści się w dłoniach w postaci dwupłytowego digipaka ze stroną białą i ze stroną czarną, wypełnioną dźwiękami zestawu AM – na dzień, i PM – na noc, ale by nie podcinać bogatszego zamysłu hasłami z reklam hialuronowych specyfików, warto jeszcze wspomnieć, że południk podziału przebiega tu być może jeszcze inaczej – a dzieje się tak dopóki pamiętamy, że ante meridiem i post meridiem oznacza „przed południem” i „po południu”. Wówczas jesteśmy już w domu. Na jasnej fasadzie tego kartonowego domu widnieje specyficzny zegar słoneczny, podczas gdy na ciemnej stronie widać w tym samym miejscu zegar księżycowy. Po szczypcie etymologicznego antyku, łatwiej zauważyć, że w okładkowym piktogramie tkwi coś więcej niż sprytna aluzja do centralnie uplasowanych figur geometrycznych na panoramicznym tle niepokalanych górskich turni, które wysypują się na nas od lat we wszystkich odmianach przy akompaniamencie równo wymierzonych sekwencji. Tym bardziej, że również ujawniona obrazkowa inspiracja sięga swym pochodzeniem tych papierowych, a nie ciekłokrystalicznych czasów. Wtedy to na AM/PM łatwiej dostrzec płynne metrum cieni trzech niewidzialnych gnomonów i wskazanie na odmienne godziny nocnego i dziennego światła, zanim w głowie zjawi się wizja Doliny Luksoru lub Trzech Koron.

Various - AM/PM (Oaktopus): Inspiracja

Z układu tego da się wysnuć jeszcze jeden wymiar dwoistości lub wibracji – takiej, która może zachodzić pomiędzy linią a okręgiem, co może przypomnieć próby opisu czasu, a muzyka przecież dzieje się w czasie, choć zmierza jakby gdzieś indziej. Żeby Hawking nie zaczął nam chrząkać za uchem, że doba jest za krótka na takie tematy, schodzimy na ziemię, gdzie da się usłyszeć paletę rytmów jaką zawierają te płyty – wówczas długość sekundy na nowo staje się względna, a pojęcie barwy – w świecie Oaktopus Records i 5:55 – czeka na odkrycie w dźwięku.

Various - AM/PM (Oaktopus): AM

Pin it!

Okładki Various

Wybierz okładkę, aby poznać jej historię:

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę