HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Burzum - Aske

Cover awArts 2019


Burzum:
Aske

Stanisław Gruszczyński, 6.7.2015

Burzum - Aske


Deathlike Silence Productions, 1993

Projekt i fotografia: Varg "Count Grishnackh" Vikernes

burzum.org

Pin it!

Z norweskiego Bergen kieruj się na południe trasą E93. Po sześciu kilometrach na rondzie skręć w Statsminister Michelsens veg, a następnie kontynuuj drogę na wschód trasą Birkelundsbakken. Zatrzymaj się na parkingu przy lasku. Łatwo dojrzysz tabliczkę "Fantoft Stavkirke", na której ktoś flamastrem dorysował parę obróconych krzyży oraz dopisał "fake", "not real" i "copy of". Dotarłeś do celu, jesteś w sercu Norweskiego Black Metalu.

Tak powinien rozpoczynać się tekst w czytanym przeze mnie przewodniku po Norwegii, jednak Varg Vikernes dostąpił losu Herostratesa i jego dzieło zniszczenia skwitowane zostało zaledwie paroma słowami: "XII-wieczny kościół odbudowany po pożarze z 1992 roku".

Prezentująca zgliszcza okładka płyty Aske (popioły) nie jest jakimś szczytem smaku czy nawet umiejętności kompozycyjnych, ale upamiętnia wydarzenie, które zapisało się w historii muzyki. Vikernes, twórca projektu Burzum, współpracujący m. in. z Mayhem i Darkthrone, był ważną postacią sceny norweskiego emo. Że niespecjalnie ukrywał, że to on stoi za podpaleniami (ulotka poniżej), wkrótce, by nie pozostać w tyle, zapałkami zaczęli bawić się inni znudzeni muzycy, a cała Norwegia stanęła w płomieniach. W przeciągu paru lat podpalono 50 kościołów.

Burzum - Aske
Taka tam promocyjna ulotka.

Burzum - Aske
Kościół po odbudowie. Jeśli komuś za daleko podziwiać architekturę w Skandynawii, równie ładny mamy kościół Wang w Karpaczu. (fot. SG)

Burzum - Aske
Taki tam gadżet. Do kupienia.

Motyw satanistycznych podpaleń trafił w latach 90. na pierwsze strony gazet i na języki emerytek plotkujących po niedzielnej mszy. W Polsce wyczyn powtórzył m. in. pewien opóźniony o dekadę satanista z Krakowa, podpalając kościół na Woli Justowskiej. Fantoft zaś przez lata stało się celem czarnych pielgrzymek.

Za zniszczenie zabytków (oraz, tak przy okazji, morderstwo) prekursor trendu trafił na wiele lat za kratki. Żeby kara była dotkliwsza, jedynym instrumentem, jaki otrzymał tam do dyspozycji, był keyboard.

Pin it!

Komentarze

Vito: Najzabawniejsze i tak jest to, że pomimo posiadania za kratkami jedynie keyboarda Varg stworzył kilka naprawdę klimatycznych, a nawet wybitnych albumów. ;) Btw, choć rozumiem jaki manifest stanowiło podpalanie kościołów to jednak nie pochwalam tego. Żal pięknych budowli.

BlackMetal Fan: Chłopie jakie emo? Coś Ci się pokręciło

SG: @BlackMetal Fan: Taki żarcik

Okładki Burzum

Wybierz okładkę, aby poznać jej historię:

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę