HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Cover Awarts 2013 - Wojciech Kucharczyk

Cover awArts 2019


Cover Awarts 2013:
Wojciech Kucharczyk

Wojciech Kucharczyk, 11.12.2013

Cover Awarts 2013 - Wojciech Kucharczyk


Cover Awarts, 2013

Fotografia: Jakub Adamec

mikmusik.org/musik/

facebook.com/WojciechKucharczykOfficial

Pin it!

Wojciech Kucharczyk – niepokorny muzyk, podróżnik i – jak sam o sobie mówi – „thesigner”. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik.!., które w zeszłym roku zostało reaktywowane po czterech latach przerwy. W latach 1999–2004 był asystentem i nauczycielem na katowickiej ASP. Działa aktywnie od wielu lat efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce, ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wystaw, książek, albumów i projektów graficznych.

Rok 2013 był dla polskiej muzyki bardzo dobry. Dużo się działo, pojawiło się sporo nowych twarzy, a te, które istniały już wcześniej, dały o sobie znać w nowym świetle. Z punktu widzenia wydawcy i muzyka najważniejszą rzeczą, jaka się wydarzyła, była niewątpliwie bezprecedensowa integracja sporej grupy ludzi, która zajmuje się wydawaniem płyt – a to często jest równoznaczne po prostu z animowaniem szerszych działań związanych z muzyką. Tylu spotkań, dyskusji, konferencji, artykułów, targów oraz paneli w temacie wydawania płyt, bycia wydawcą, producentem, działaczem, aktywistą, a także współprac wydawniczych i takiego zainteresowania ze strony mediów jeszcze w naszym kraju nie było – a działam już prawie 20 lat i różnych rzeczy doświadczyłem. Jestem niezwykle ciekaw, co dalej z tego wyniknie i jak długo taka fala wznosząca potrwa. Absurdalnie dzieje się to w czasach, kiedy sprzedaż płyt spada, a oficjalny rynek w zasadzie powoli znika. To chyba po prostu sprzężenie akcja–reakcja.

Ta pozytywna sytuacja nie wpłynęła jednak znacząco – przynajmniej na razie – na ogromny wzrost jakości graficznej i dizajnerskiej okładek. Może mnie coś ominęło i generalizuję, ale wśród polskich płyt nie znalazłem w tym roku niczego, co by mnie rzuciło na kolana. Nawet gdy ogólnie jest całkiem dobrze, to często jakiś szczegół tej wybitności przeszkadza. Nie rozumiem, dlaczego tak jest. Bo choć ogólny poziom podnosi się nieustannie, to do ogromnego skoku jakości jeszcze chyba daleko.

W tym miejscu muszę pochwalić kolegów – Sangoplasmo, Bocian Records, Monotype, Cat/Sun, Instant Classic, BDTA, Requiem, Lado ABC, Bołt, Few Quiet People. Wszystkie te wydawnictwa na swój oryginalny sposób o okładki dbają. Wprawdzie nie ze wszystkimi estetycznie jest mi po drodze, lecz wiem, ile czasu i energii poświęcają temu, żeby okładka była właśnie taka, a nie inna, żeby coś znaczyła, żeby nie była jedynie towarem. Mało tych płyt trafia na zwykłe sklepowe półki, więc okładka może mieć pozamarketingowy cel – i tak się właśnie dzieje.

Bez miejsc i bez rankingu jako najlepsze wybieram:

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Alameda 3 – Późne królestwo
Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Alameda 3 – Późne królestwo
Alameda 3 – Późne królestwo. Być może jest to najfajniejsza, a na pewno moja ulubiona płyta w tym roku. Minimalistyczna, trochę japońska w klimacie, z ciekawie zastosowanym lakierem wybiórczym (dobre wykorzystanie tej metody uszlachetniania jest rzadko spotykane; kojarzy się raczej ze słabymi reklamami pretendującymi do miana takich „z klasą”). Czarno-biała, a może po prostu sytuacja morska dzieje się w nocy i tylko księżyc rysuje fale? Książeczka w środku jest nieco słabszym elementem, ale zewnętrze naprawdę przyciąga.

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Stara Rzeka - Cień chmury nad ukrytym polem
Stara Rzeka – Cień chmury nad ukrytym polem. Blaszane, okrągłe pudełko – niby nic nowego (pierwszy i wybitny przypadek na zawsze pozostanie jeden: PIL – Metal Box), ale w Polsce nie pamiętam podobnego przykładu. Na nim nadruk niby-ludowy, czerwony, quasi-kurpiowska wycinanka, ale jak by się dobrze przyjrzeć – w centrum znajdziemy dość groźną czachę. Tego polski wycinankowy folklor raczej nie przewidywał, a już na pewno nie w takiej sytuacji. Mam trochę zastrzeżeń do typografii, jednak ta na szczęście jest schowana w papierowym zawiniątku w środku i nie przeszkadza tak bardzo, jak mogłoby to się dziać w przypadku zwyczajnego digipaka.

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Lutto Lento – Unlucky
Lutto Lento – Unlucky. Siła prostego rysunku, woda, niebieskości, Sirena. To kaseta, a błękit jej plastiku jest tutaj po prostu smakowity. Muzyka jest dość eteryczna i płynąca, a próbę schowania jej, utopienia w letnich śródziemnomorskich kwestiach uznaję za bardzo udaną.

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Robert Piotrowicz – Lincoln Sea
Robert Piotrowicz – Lincoln Sea. Czy to jest płonąca góra lodowa, czy może asteroida, która wpadła do wulkanu? Muzyka na płycie jest jednocześnie fizyczna i biologiczna, więc geometria, która kłuje i jednocześnie hipnotyzuje dziwną organicznością, jest tu na miejscu. Doskonała jakość druku, czerń w środku oraz gruby, namacalny, ciężki winyl dodają smakowitości.

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Mirt – Rite of Passage
Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Ter – Fingerprints
Mirt – Rite of Passage i Ter – Fingerprints. Te dwie płyty wydane przez Cat/Sun stanowią dla mnie komplet i tak też czytam ich okładki. Na obydwu oryginalna grafika wyjściowa jest ręcznie wykonana: obraz/olej, farba, rysunek, akwarela. Są one jak dwa kadry tego samego filmu, niekoniecznie animowanego. Na frontach nie ma żadnych napisów, co niezwykle cenię. Pojawiają się one za to z tyłu (jedynie tytuł) oraz w środku (kreditsy drobnym drukiem). Ciekawy jest też format – kartonik trochę większy od digipaka. Bardzo przyjemne!

Zagranica, bez rozpisywania się:

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: David Bowie – The Next Day
David Bowie – The Next Day. Wszystkie wydania, single winylowe, epki i całość grafiki towarzyszącej – to chyba najciekawsza pozycja tego roku w ogóle. Pomysł z przekreśleniem okładki Heroes – genialny!

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Kanye West – Yeezus
Kanye West – Yeezus

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Atoms For Peace – Amok
Atoms For Peace – Amok – wersja deluxe lub LP

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Atom™ – HD
Atom™ – HD

Cover Avarts 2013 - Cover Avarts 2013 - Wojciech Kucharczyk: Omar Souleyman – Wenu Wenu
Omar Souleyman – Wenu Wenu

Zobacz najlepsze okładki płyt  2013 roku!

Poznaj Top 25 polskich i zagranicznych albumów - laureatów Cover Awarts 2013: Najlepsze okładki płyt 2013 roku

Pin it!

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę