HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > opisy okładek > Kratos Himself - Imagination

Cover awArts 2019


Kratos Himself:
Imagination

Jakub Niedziela, 14.11.2013

Kratos Himself - Imagination


Export Label, 2013

Obraz: Hanna Banaszczyk

exportlabel.bandcamp.com/album/imagination

hannah7.carbonmade.com

Pin it!

Zgoła różne odpowiedzi można usłyszeć na pytanie czy płyta w oprawie tradycyjnego malarstwa to popularny czy raczej rzadko spotykany ewenement. W poszukiwaniu lepszych wniosków, z zadęciem statystycznym należałoby się długo pokręcić między gatunkowymi regałami - muzyki klasycznej z portowymi wedutami na okładce całe mnóstwo, metalu odzianego w detale rodem z poprzednich wieków pędzla też niemało, a różne sztandarowe déja vu zapodawane są raz po raz przez scenę pop (vide "Viva la Vida!").

Przebieranie w galeriach wielkich nazwisk trzeba jednak wziąć w nawias osobnego zjawiska, gdyż bardziej interesujące jest nieco inne podejście, jakie reprezentuje pejzaż stworzony przez Hannę Banaszczyk z myślą o dźwiękowej tkaninie, na który postawił Export Label, wydając epkę "Imagination" holenderskiego producenta Kratosa Himselfa.

Sugestywny obraz w towarzystwie oszczędnej typografi to na pierwszy rzut oka znajoma konwencja, która najpierw przywiodła mi na myśl wieloletnie tradycje ECM Records, również nastawione na grę z nastrojem. Przechodzimy bowiem w podobny sposób, niezatrzymywani, wprost ku scenie - a jednak to zbliżenie nie kończy się gładkim lądowaniem na pastelowej, blurowej łące, a raczej pochwyceniem w labirynt, przez który wędrują przejrzyste jeziora laserunków, tekstur i przenikających się malarskich fluidów. Widz, jak dziecko w bursztynowej mgle, może od tej chwili zdać się tylko na wyobraźnię, wobec czego niezbyt istotnym będzie czy obserwowany widnokrąg w przypływie to dziedzina natury, rozjarzonej metropolii, czy sennego impastu - od odpowiedzi bardziej nieodpartą potrzebą staje się pochwycenie własnej nici przewodniej. Czy splecie ją muzyka?

Kratos Himself na "Imagination" zdaje się sam malować dźwiękami, a pojęcie tekstury wyłania się również na powierzchnię jego brzmieniowych przygód z rytmem i przestrzenią. Określenia jakie zawartość epki zbiera w sieci celują więc idealnie także w klimat obrazu na okładce - z obu bowiem wyłania się smuga lotnej podróży pomiędzy organiczną naturą a ludzką konstrukcją. Ta nieco bardziej narowista ich strona odsłania się w pozostałych fragmentach, zamieszczonych wewnątrz kartonowego digipaka, które śmielej odsyłają do aury całokształtu malarstwa Hanny Banaszczyk i naturalnego matecznika cyklu "landscape". Kiedy takie przedstawienie zaprasza do poszukiwania wibracji, w zamyśle i warstwowej technice powstawania znaczące dla jego autorki są relacje.

Kratos Himself - Imagination (Hanna Banaszczyk) Kratos Himself - Imagination (Hanna Banaszczyk)

"Ważną stroną w budowaniu obrazu jest dla mnie to, aby łączyć obecne z nieobecnym. Staram się mimo wszystko zaszczepić w obrazach pewien rodzaj niedookreślenia przestrzeni w nim zawartej, w taki sposób, aby odbiorca odwołując się do własnych emocji, mógł dostrzec w obrazie coś, co być może będzie tożsame z nim samym lub co nada temu na co patrzy nowe, osobiste znaczenie. W tym przypadku dokonałam takiego wyboru środków ekspresji, aby postawić je w relacji z muzyką, tak aby jedno i drugie zamykało lub otwierało się w sferze odczuć. Tak jest z odczuwaniem pewnych dźwięków, które przechodząc przez słuch człowieka, mogą w różnych momentach nabierać nowych określeń; lub co powoduje, że te same z pozoru brzmienia odkrywamy na nowo."

Kratos Himself - Imagination (Hanna Banaszczyk)

Taki rodzaj niwy dla wyobraźni został wybrany i zapodany przez Export Label w formie naklejki na prostym kartonowym digipacku, co oddziela samą grafikę od materii opakowania, a która też nie jest przypadkowa, gdyż sama wpisuje się w ten sposób w drgania innej relacji - tej między niemal makulaturową formą a cyfrowym dźwiękiem. Krążek z matowym nadrukiem fragmentu okładki sprawia wrażenie jakby sam wyszedł spomiędzy malarskich palet. Wydanie "Imagination" potwierdza zatem szczere upodobanie, jakie Export Label żywią wobec odręcznych technik plastycznych i fizycznych wydań muzyki. Można, jak widać, nadal iść z nimi pod włos przyzwyczajeniom obserwatora, który wciąż wybiera płyty po okładce.

Pin it!

Komentarze

Włodek: Gratulacje dla Autorki !!!

Anonim: Fajny opis, piszcie częściej!

Okładki Kratos Himself

Wybierz okładkę, aby poznać jej historię:

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę