Stanisław Gruszczyński, kiedyś
Projekt i wykonanie: Rick Griffin
Rick Griffin dostał od zespołu wolną rękę, nawet tytuł należy do niego. "Aomoxoa" ładnie wygląda, jest palindromem i wymawia się ją "OX-OH-MOX-OH-AH". Te wspaniałe atrybuty sprawiają, że brak sensu tego słowa schodzi na dalszy plan.
Poza widoczną na pierwszy rzut oka warstwą życie-śmierć, więcej tu miejsca poświęcono samej prokreacji. W zasadzie wszystkie elementy krajobrazu po bliższym przyglądnięciu okazują się być symbolami poczęcia - od fallicznej czaszki, przez słońce otoczone plemnikami po ukryte w kielichach kwiatów embriony. Gdy Griffin pracował nad tą okładką właśnie urodziła mu się druga córka, dość prawdopodobne więc, że jego myśli były przy podobnej tematyce.
Nie tylko tytuł jest palindromem, również ilustracja. Nie jest to odbicie lustrzane, ale artysta starał się, by tak wyglądało. Gdy jeszcze doliczy się czas, który poświęcił na malowanie osobnych kanałów (praca nie powstała jako jeden obraz tylko cztery osobne obrazy dla magenty, cyjanu, żółtego i czerni) widać ogromny wkład pracy.
A że głównym punktem programu Greatful Dead było propagowanie LSD, w logo zespołu wkompnował napis "We Ate The Acid" (który można odczytać przy odrobinie samozaparcia).
Projekt i wykonanie: Rick Griffin
Wybierz okładkę, aby poznać jej historię:
opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana
rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1
artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I
biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz
Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany
kreacja