HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > Cover Awarts 2013 > Top Polska 25-11

Cover Awarts 2013
25-11top świat
10-1top świat 25-11top Polska10-1top Polska

Najlepsze okładki polskich płyt 2013 - miejsca 25-11

Zobacz miejsca 10-1  ::  Dowiedz się więcej o zestawieniu
Polub naszego facebooka i bądź z okładkami na bieżąco

25. Możdżer Danielsson Fresco – Polska

25. Możdżer Danielsson Fresco
Polska
Marek Mielincki (Very Nice Works)

Niby powtórzenie tytułu w obrazie to redundancja, ale w tym przypadku kształt plamy nie jest oczywisty, a całość projektu zakorzeniona jest w estetyce polskiego jazzu.

24. Blindead – Absence

24. Blindead
Absence
Maria Michalska

Sprytna zabawa typografią to znak rozpoznawalny Michalskiej – trzyma pieczę nad całą identyfikacją Blindead, dzięki czemu zespół może się pochwalić naprawdę pomysłowymi i oryginalnymi publikacjami. Michalska lubuje się w literkach, a w swoich projektach dąży do prostoty i czystości wizualnej. To kawał naprawdę dobrej dizajnerskiej roboty, dzięki której Blindead może się poszczycić najbardziej wyrazistą oprawą tego roku na polskiej scenie metalowej.

23. Mela Koteluk – Wielkie nieba / To trop

23. Mela Koteluk
Wielkie nieba / To trop
Honorata Karapuda

Honorata Karapuda konsekwentnie i ze smakiem trzyma się obranej stylistyki – podobnie jak przy Spadochronie, główną rolę nadal odgrywa tu kolor i projektowanie poza komputerem. To najlepszy dowód na to, że wszelkie zabiegi graficzne można również odtworzyć przed obiektywem aparatu, a efekt końcowy nierzadko jest bardziej atrakcyjny od płaskiego projektowania.

22. Riverside – Shrine of New Generation Slaves

22. Riverside
Shrine of New Generation Slaves
Travis Smith

Riverside wiernie trwa przy panu Smith. Ten lekko oddalił się od swojej rozpoznawalnej kreski, ale SoNGS w komiksowej estetyce okazuje się być najlepiej odbieraną oprawą zespołu.

21. Stara Rzeka – Cień Chmury nad Ukrytym Polem

21. Stara Rzeka – Cień Chmury nad Ukrytym Polem
Agnieszka Zwara

Ludowe wzory to absolutny hit tego roku nie tylko w butikach na Floriańskiej. Wersja cyfrowa krąży z trochę inną okładką, ale w bitach trudno przedstawić naprawdę efektowną owalną puszkę.

20. Rebeka  – Hellada

20. Rebeka
Hellada
Borys Bodetko, Iga Kucharska

Borys w zeszłym roku popisał się okładką dla Kamp!, w tym zadbał o fotograficzną część oprawy dla Rebeki, wciąż trzymając się swojej florystycznej stylistyki. W dużej jednak mierze wyjątkowy dizajn Hellady zawdzięczamy Idze Kucharskiej, poznańskiej projektantce graficznej. Geometria i zastosowana kolorystyka świetnie korespoduje zarówno z fotografiami Bodetki jak i z muzyką tego debiutanckiego albumu, za jaki Rebeka zbiera coraz więcej laurów.

19. Teielte – Crystaline

19. Teielte
Crystalline
Paweł „Swanski” Kozłowski (Swanarts Studio)

Okładka została bardzo dobrze przyjęta przez fanów, zaczęto się nawet zastanawiać czy czarnoskóra właścielka bioder ma jakiś związek z przeżyciami Teielte. Świetny przykład zmysłowej i seksownej okładki, która jednocześnie nie wymaga stosowania cenzury w internecie.

18. OCN – Waterfall

18. OCN
Waterfall
Łukasz Hajduk (Unisono Design)

Prostota i elegancja. To jedna z tych okładek, na temat których ciężko się rozpisać, a zarazem jest w niej coś atrakcyjnego. Dosłowne ilustrowanie nazwy zespołu na okładce to teoretycznie pójście po linii najmniejszego oporu, ale też po co rzucać się na głęboką wodę, gdy czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze?

17. Kucharczyk – Chest EP

17. Kucharczyk
Chest EP
Wojciech Kucharczyk

Są dwie rzeczy, które kompletnie odróżniają Epkę Kucharczyka od pozostałych laureatów: po pierwsze, to album ze zdecydowanie najniższym nakładem jaki znalazł się wśród tegorocznych wyróżnionych (33 sztuki), po drugie, każda z tych okładek była inna, ręcznie rysowana przez samego Wojtka. Tym bardziej miejsce Chest w zestawieniu cieszy – zapewnia bowiem o słuszności takich wydawnictw.

16. Polskie Karate - Polskie Karate

16. Polskie Karate - Polskie Karate
Sainer

Sainer szerzej znany z szerokich (i wysokich) dzieł, coraz częściej pojawia się również na formacie 12x12. Polskie Karate oddało mu swoisty hołd, pokazując pracę artysty w teledysku.

15. Eric Showes Them in His Pocket – Walk It Off

15. Eric Shoves Them in His Pocket
Walk It Off
We Love Music Studio

Jak widać, czasem przepisem na dobrą okładkę jest kilka zdjęć warszawskiego Ursynowa uzupełnionych dyskretną typografią. Pierwszy kadr teledysku zachowuje spójność z frontem Walk It Off, a sama okładka, cóż... idealnie pasuje do muzyki.

14. Lovelot – Epilog

14. Lovelot
Epilog
Forin

Od Forina propozycja zgoła niehiphopowa. Walentynkowa, ale bez cukru. Jedna z prac odtworzonych podczas krakowskiego eventu.

13. Sokół i Marysia Starosta – Czarna Biała Magia

13. Sokół i Marysia Starosta
Czarna Biała Magia
Wal&Gura

Po prezentacji frontu Czarnej Białej Magii nie obyło się bez kontrowersji. Fani Sokoła zastanawiali się, czy to już finalna wersja (podobnie, jak wcześniej przy tytule nagrania) i doszukiwali się ukrytych znaczeń w pionowych i poziomych pasach. Jednak jak widać po miejscu w naszym rankingu, z czasem docenili ten spójny i przemyślany, ale awangardowy, jak na naszą scenę hiphopową projekt.

12. BOKKA - BOKKA

12. BOKKA
BOKKA
Jędrzej Guzik (Woom)

Monopolista na okładki dla wytwórni Nextpop. To już druga okładka autorstwa Jędrzeja w tym roku, a trzecia, którą stworzyły umysły kolektywu Woom. Na ilustracji znajduje się powierzchnia odbijająca światło niczym lustro – zapewne postać ukrywająca swoją twarz za zwierciadłem to nawiązanie do tajemniczego składu BOKKI oraz do ich prośby, by nie skupiać się na nich samych, lecz na własnym odbiorze ich muzyki.

11. Judy's Funeral – Four Track Extended Play

11. Judy's Funeral
Four Track Extended Play
Adela Rostek, Marcin Lewandowski, Edie Chancellor

Autorami grafiki do Four Track Extended Play są Adela Rostek oraz jeden z członków zespołu – Marcin Lewandowski. W końcu któż może lepiej wiedzieć jak ma wyglądać okładka zespołu noise rockowego jak nie muzyk takiego zespołu? Wystarczy posłuchać, żeby się przekonać. Opracowaniem całości zajęła się Edie Chancellor.

Zobacz miejsca 10-1  ::Skomentuj zestawienie na Facebooku
– – –
Mateusz Kosma - Decybele Dizajnu, Stach Gruszczyński - Okladki.net, 2.01.2013.
Cover Awarts 2013
25-11top świat
10-1top świat 25-11top Polska10-1top Polska

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę