Stanisław Gruszczyński, 15.9.2017
Czas wakacyjnych wędrówek za nami, przyszła pora na dzielenie się wspomnieniami. Prezentowana płyta wspomnień ma aż nadto, ale szczęśliwie to tylko płyta, więc nie opowie o tym, jak krążyła tam i z powrotem, bo podałem autorce zły adres, a na końcu odstawiłem ją na miesiąc na półkę (tj. i płytę i co za tym idzie – autorkę). Skoro już ustatliliśmy, że te wstydliwe fakty zostaną moją tajemnicą, skupmy się na tym, co DA SIĘ wyczytać z okładki „Won To Now”.
A w skromnej formie digipacku toruńskiego kolektywu Gribojedow zamkniętych jest wiele inteligentnych rozwiązań – to album dla miłośników rebusów. Gwiazdozbiory liter i ich odbicia układają się w polsko-angielski tytuł (czy też raczej – odbicie tytułu), w którym poza księżycem wizualnym ukryty jest i „moon” słownikowy. Właściwie każdy element graficzny możemy odczytać na kilku poziomach: za szuwary i las w oddali robi ścieżka audio jednego z nagrań; gdy otworzymy wkładkę, przy tekście utworów znajdziemy złożony z jak najmniejszej ilości elementów gwiazdozbiór prezentujący tytuł (jestem fanem konstelacji „Ciągłości”); członkowie zespołu przedstawieni są jako planety krążące w układzie słonecznym, natomiast krążek umieszczony symetrycznie do tej ilustracji świeci niemal, jak księżyc na okładce.
Na odwrocie albumu lista kawałków układa się na wodzie w rozbłyski wschodzącego słońca… I tak od budzącego niepokój i zwiastującego rozliczne dramaty krwawego księżyca, dotarliśmy do świtu nowego dnia – historie z albumu dobiegły końca, nocny spływ z Gribojedowem kończy się happy endem.
Jak to zwykle bywa z prostymi, sprytnymi rozwiązaniami, poprzedza je spory wysiłek. O pomyśle na oprawę opowiedziała mi autorka:
Od początku miałam w głowie to, że tytuł "Won to Now", który jest grą słowną, pozwalającą na wiele interpretacji, dający się czytać po polsku, po angielsku, do przodu i wspak, zobrazuję jako odbicie lustrzane, relację dwóch różnych światów. Już wcześniej polowaliśmy więc z mężem na odbijający się w różnych taflach księżyc, aż dokładnie rok temu, w Borach Tucholskich miałam okazję płynąć łódką po jeziorze, na którego jednym brzegu było widać łunę po zachodzie słońca a naprzeciwko wschodził ogromny czerwony księżyc. Tyle że pechowo nikt ze współpłynących nie zabrał ze sobą aparatu, więc ostatecznie musiałam zachować obraz w głowie i zilustrować go później po swojemu.
Myślę, że oprawie ten brak aparatu wyszedł na dobre. Być może skończyłoby się na kolejnej zwykłej okładce z ładnym pejzażem i te wszystkie efektowne pomysły nie ujrzałyby światła dziennego. Przepraszam – księżycowego.
opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana
rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1
artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I
biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz
Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany
kreacja