HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT
HOME OPISY OKŁADEK RANKINGI I ZESTAWIENIA ARTYKUŁY BIOGRAFIE TWÓRCÓW POLECANE O SERWISIE & KONTAKT

strona główna > rankingi i zestawienia > Rumuński rock

Cover awArts 2019


Rumuński rock

dodał Tommy, 12.12.2012

Phoenix:
Magur De Fluier, 1974

Phoenix – Magur De Fluier

Okładka drugiej płyty długogrającej najbardziej znanego rumuńskiego zespołu idealnie koresponduje z jej muzyczną zawartością, bowiem słuchacz odnajdzie w niej wiele odniesień do rumuńskiego folkloru. Zdjęcie zostało wykonane jeszcze podczas studiów przez lidera zespołu. W środku rozkładanej koperty znalazł się rysunek uznanego rumuńskiego artysty i wówczas członka zespołu Phoenix – Valeriu Sepii. Obrazek mocno kojarzy się z okładkami zachodnich płyt rocka progresywnego – chociażby Gentle Giant.

Phoenix – Magur De Fluier inner

Phoenix:
Cantofabule, 1975

Phoenix – Cantofabule

Okładka trzeciej, doskonałej pyty zespołu to dzieło jej lidera – Nico Covaci, wszechstronnego artysty – muzyka, rzeźbiarza i malarza. Obraz przedstawia wszystkie stwory wymienione w opowiadaniu Cantemira z 1705 roku. Płyta jest udaną próbą muzycznej interpretacji tego dzieła.

Phoenix – Cantofabule inner

Celelalte Cuvinte:
Celelalte Cuvinte, 1987

Celelalte Cuvinte – Celelalte Cuvinte

„Okładka z kwadratami”, jak mówią o niej sami muzycy zespołu to bodaj najbardziej znana okładka w historii rumuńskiej muzyki popularnej. Powstała przypadkowo i bez udziału zespołu. Jej autorem jest znany rumuński artysta Alexandru Andries. Pierwotnie autor miał zupełnie inną koncepcję, ale została ona odrzucona przez urzędnika cenzury, który wyznaczył czas na dostarczenie nowej wersji. Termin ten wynosił jeden dzień! Spóźnienie oznaczało utratę możliwości wydania płyty w wyznaczonym terminie a w praktyce co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie. Dlatego Andries nie ryzykował i szybko stworzył okładkę, której nie można było nic zarzucić, poza… przeciętnością.

Iris:
II, 1987

Iris – II

Pomysł umieszczenia na okładce Angusa Younga wyszedł od wokalisty zespołu Iris - Cristiana Minculescu. Akwarelę namalował „etatowy” projektant okładek rumuńskich płyt Alexandru Andrieş. Angus prawdopodobnie do dzisiaj nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego podobizna zdobi jeden z najważniejszych albumów rumuńskiego rocka.

Timupri Noi:
Timpuri Noi, 1992

Timupri Noi – Timpuri Noi

Ojcowie rumuńskiej sceny alternatywnej – Timpuri Noi na okładkę swojej debiutanckiej płyty wybrali zdjęcie sympatycznego i nieco karykaturalnie wyglądającego bobasa.

Luna Amara:
Asfalt, 2003

Luna Amara – Asfalt

Kultowa w kręgach rumuńskich fanów rockowej alternatywy grupa Luna Amara właśnie albumem Asfalt ugruntowała swoją pozycję. Zdjęcie zdobiące okładkę wykonał zaprzyjaźniony z zespołem fotograf Claudiu Ciortan. Przedstawia on fragment słynnego Pałacu Telefonii (rum. Palatul Telefoanelor) . Budynek zaprojektowany w stylu arc deco został oddany do użytku w 1934 r., i długo pozostawał najwyższym obiektem w Bukareszcie.

Luna Amara:
Loc Lipsa, 2006

Luna Amara – Loc Lipsa

Kolejna niebanalna okładka od Luna Amara. Tytuł płyty adekwatny – w dosłownym tłumaczeniu brzmi – brakujące miejsce.

Arc Gotic:
Pavilion Marilla, 2008

Arc Gotic – Pavilion Marilla

Obraz zdobiący okładkę ostatniej (jak dotąd) gotycko rockowej formacji Arc Gotic to tak naprawdę malutki fragment większej całości. Poniżej malowidło wykonane przez przyjaciela zespołu - Dam Toma. Dzieło nosi tytuł „tak realne jak cały sen”.

Arc Gotic – Pavilion Marilla full

Negura Bunger:
Vîrstele Pămîntului, 2010

Negura Bunger - Vîrstele Pămîntului

Blackmetalowa Negura to gwiazda międzynarodowego formatu. Inspiracje czerpią z obcowania z przyrodą i starych przedchrześcijańskich obrzędów. Na każdej okładce umieszczają elementy symbolizujące nieposkromione i budzące grozę siły natury.

Poniżej reprodukcja okładki n’ Crugu Bradului z 2002.

Negura Bunger - n’ Crugu Bradului

Dordeduh:
Valea Omului, 2010

Dordeduh – Valea Omului

Wzór przedstawiony na okładce jedynej jak dotąd płycie (właściwie Ep-ce) blackmetalowego Dordeduha to przeniesiony na papier motyw zdobiący jeden z ludowych instrumentów, którym posługuje się grupa. Toaca – bo tak nazywa się ów instrument – to dzieło tajemniczego ludowego artysty Sanziana. Grupa nie udziela bardziej szczegółowych informacji na ten temat.

Autor na co dzień jest redaktorem serwisu Rock Magazyn.
www.rockmagazyn.pl

Logo Rock Magazyn

Komentarze




Sabina: Świetne źródło informacji, bardzo mi się przydały na moim blogu o muzyce rumuńskiej, dzięki i pozdrawiam :) fromtransilvanianforest.blogspot.com

Miodowy: Warto sprawdzić The :Egocentrics - to coś mniej medialnego, bo instrumentalny rock psychodeliczny, ale poziom muzyczny niewyobrażalnie dobry.

opisy okładek
ostatnio dodane:
Gribojedow: Won To Now
Various: AM/PM
The Offspring: Americana

rankingi i zestawienia
ostatnio dodane:
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 3
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 2
Najlepsze polskie okładki płyt 2015, pt. 1

artykuły
ostatnio dodane:
Okładkologia Pink Floyd III
Okładkologia Pink Floyd II
Okładkologia Pink Floyd I

biografie twórców
ostatnio dodane:
Rosław Szaybo
Jan Sawka
Marek Karewicz

polecane
o serwisie & kontakt
prawa autorskie
mapa serwisu

Online od 2008; obecna wersja od 2011; tak, wiem - najwyższy czas na zmiany kreacja   stiopa.com
creative commons - kopiując podaj link do źródła, nie wykorzystuj komercyjnie

w
górę